Rezultatele dinamoviștilor la JO de la Tokyo

Jocurile Olimpice de vară de la Tokyo, ediția cu numărul treizeci și doi a Jocurilor Olimpice de vară, a fost cel mai mare eveniment multi-sportiv care are loc o dată la patru ani. Evenimentul grandios s-a încheiat ieri, 8 august, printr-o ceremonie festivă de închidere. Lotul olimpic al țării noastre a fost reprezentat de 20 de sportivi, 6 dintre care sunt reprezentanți/ angajați ai MAI. În acest articol venim cu o retrospectivă a reușitelor de la Tokyo, înregistrate de către dinamoviști.

•  Dimitriana Bezede (aruncarea greutății)

Sportiva a înregistrat rezultatul de 16,55 metri la aruncarea greutății, însă nu a ratat calificarea în finala competiției.

• Olaru Dan   (tir cu arcul/ individual)

Arcașul moldovean a fost eliminaț în primul tur al concursului de tir cu arcul, după ce a cedat la limită în fiecare set, în fața canadianului Crispin Duenas, cu scorul de 26-27, 27-28, 26-27.

• Zalina Petrivskaya (aruncarea ciocanului)

Atleta din Moldova Zalina Petrivskaya a înregistrat rezultatul de 69,29 metri la aruncarea ciocanului, însă nu a reușit să se califice în finală, ocupând locul 17.

• Serghei Marghiev (aruncarea ciocanului)

Atletul Serghei Marghiev a ocupat locul 12 în finala probei aruncarea ciocanului. El a înregistrat rezultatul 75,24 metri în ultimul act al competiției Olimpice de la Tokyo.

• Victor Ciobanu (lupte greco-romane, cat. 60 kg)

Luptătorul de stil greco-roman Victor Ciobanu a ocupat locul 5, cedând în disputa pentru medalia de bronz în fața rusului Serghei Emelin.

• Andrian Mardare (aruncarea suliței)

Atletul Andrian Mardare a reuşit din a cincia încercare să arunce suliţa la 83,30 metri, reușind să ocupe locul 7 la competiția olimpică.

Potrivit olympic.md, sportivii moldoveni clasați în top 8 la Jocurile Olimpice de la Tokyo vor beneficia de premii din partea statului. O hotărâre în acest sens a fost aprobată în cadrul ședinței Guvernului din 16 iunie: locul 1 (3.000.000 lei), locul 2 (2.600.000), locul 3 (2.000.000), locul 4 (600.000), locul 5 (600.000), locul 6 (400.000), locul 7 (300.000), locul 8 (200.000).

No Replies to "Rezultatele dinamoviștilor la JO de la Tokyo"