Dinamovist, campion la armwrestling

Astăzi, 23 ianuarie, în cadrul unui club sportiv din capitală, Federația Națională Sportivă de Armwrestling din Moldova a desfășurat prima ediție a Cupei Moldovei la Armwrestling. Evenimentul a adunat 70 de participanți și participante din întrega republică. Per total, concursul a numărat 2 probe feminine și alte 5 masculine.

La proba 75 de kilograme au evoluat 14 sportivi, printre care numărându-se și subofițerul Centrului pregătire de foc din cadrul Clubului Sportiv Central „Dinamo” MAI, Nichita Harcev.

Harcev practică armwreastling-ul de 5 ani. La 16 ani a devenit Campion național la juniori și de atunci practic a fost de neînvins. În 2021 a câștigat cupa la seniori, iar în acest an a luat argintul, fiind surclasat doar de campionul mondial.

Astfel, la categoria 75 kg, ambele brațe, podiumul a fost format în felul următor:

Locul 1 – Daniel Procopciuc (50 puncte);

Locul 2 – Nichita Harcev (34 puncte);

Locul 3- Iurie Balta (14 puncte).

Harcev se pregătește pentru e evolua la Campionatul Europei, care se va desfășura în mai, iar în toamnă, dinamovistul își preconizează participarea Campionatul Mondial din Turcia.

No Replies to "Dinamovist, campion la armwrestling"