Evoluția dinamoviștilor la JO de iarnă de la Beijing – la linia de finish. Vezi rezultatele

Echipa Republicii Moldova și-a încheiat evoluția la Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing. Aceasta a fost reprezentată de 5 sportivi, dintre care 3 dinamoviști.

Astfel, dinamovista Doina Descalui a evoluat la proba sanie, iar Pavel Magazeev și Maxim Makarov – la biatlon.

Amintim că portdrapelul țării noastre, Doina Descalui s-a clasat pe locul 32 la proba feminină din concursul de sanie în cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing. Aceasta a înregistrat rezultatul 3:06.294 în suma celor trei manșe.

La primele manșe, Doina Descalui a atins viteze de 113 și 112 kilometri pe oră, încheind cursele pe penultima poziție, devansând-o pe irlandeza Elsa Desmond.

Biatlonistul Pavel Magazeev s-a clasat pe locul 26 în cursa individuală de 20 de kilometri la Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing. El a ratat două dintre cele 20 de ținte. Magazeev a trecut linia de finiș în 52 de minute și 41 de secunde.

Totodată, Pavel Magazeev și Maxim Makarov au concurat și în proba de sprint 10 kilometri. Magazeev s-a clasat pe locul 79, iar Makarov pe treapta a 93-a din totalul de 94 de sportivi participanți la cursă.

Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing se încheie pe data de 20 februarie. Echipa olimpică a țării noastre urmând să revină acasă în dimineața zilei de marți, 22 februarie.

No Replies to "Evoluția dinamoviștilor la JO de iarnă de la Beijing - la linia de finish. Vezi rezultatele"