Dinamovista Doina Descalui s-a clasat pe locul 32 la proba feminină din concursul de sanie în cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing. Aceasta a înregistrat rezultatul 3:06.294 în suma celor trei manșe, scrie tv8.md.

La primele manșe, Doina Descalui a atins viteze de 113 și 112 kilometri pe oră, încheind cursele pe penultima poziție, devansând-o doar pe irlandeza Elsa Desmond.

Deși nu a reușit calificarea în finală, trebuie de menționat faptul că Doina Descalui este prima sportivă care ne-a reprezentat țara la o ediție a Jocurilor Olimpice de iarnă.

Sportiva are 22 de ani și a debutat la Olimpiadă. Ea este antrenată de Bogdan Macovei, de trei ori participant la Jocurile Olimpice.

No Replies to "Dinamovista Doina Descalui s-a clasat pe locul 32 la Jocurile Olimpice de la Beijing"